Duits winkelvastgoed populair
19 mei 2011
De Duitse economie groeit bovengemiddeld. De Duitse regering stelde recent de economische groei voor dit jaar bij naar 2,5%. Eerder ging Duitsland uit van een groei van 2,3%. Voor 2012 rekent de Duitse regering op een groei van 2%. Een gevolg van de florerende Duitse economie is dat de interesse voor Duits vastgoed toeneemt. Vooral hoogwaardige winkels zijn in trek.
Onlangs hield CB Richard Ellis (CBRE) – een internationaal vastgoedadviesbureau - een groot onderzoek onder circa 350 internationaal opererende vastgoedbeleggers. Daaruit kwam naar voren dat een derde van de vastgoedbeleggers dit jaar wil gaan investeren in de Duitse vastgoedmarkt. Daarmee passeerde Duitsland Groot-Brittannië als meest favoriete investeringsland. In 2010 stond Duitsland al hoog op deze lijst.
Stijging bouwproductie
In tegenstelling tot de meeste EU-landen steeg in Duitsland in 2010 de bouwproductie. Vooral de belangrijke woningbouw deed het goed met een plus van 4,4% en zal het vermoedelijk goed blijven doen de komende jaren. De Europese koepelorganisatie Euroconstruct heeft het zelfs over een renaissance.
Grote steden interessant
Vooral de grote steden zijn interessant voor vastgoed. Voorbeelden zijn Hamburg, München, Stuttgart, Frankfurt, Neurenberg, Augsburg, Freiburg en Berlijn. En dan biedt vooral de retailsector kansen voor beleggers die uit zijn op een stabiele inkomstenstroom en potentiële waardegroei. De stabiliteit van de Duitse retailsector bleek tijdens de crisis. Uit onderzoek van makelaars bleek dat de verhuurmarkten in het prime-gedeelte van de markt nauwelijks zijn verslechterd, omdat internationale retailers niet om Duitsland – de grootste economie van Europa – heen willen of kunnen. Daarnaast is in grote steden als München het aanbod onvoldoende.
Sleutelgeld
Volgens het internationale makelaarskantoor Cushman & Wakefield moeten huurders nu zelfs sleutelgeld betalen voor de meest gewilde locaties. Cushman & Wakefield denkt dat de huren in het prime-segment dit jaar verder zullen stijgen. De verwachtingen voor winkelcentra en winkels op B-locaties zijn wat minder goed. Bij deze locaties is nog leegstand en zullen de huren op zijn best stabiel blijven.
Besloten en beursgenoteerd vastgoed
Aanbieders van besloten vastgoedfondsen spelen in op de belangstelling voor de Duitse vastgoedmarkt, met beleggingen in defensieve en voor flink wat jaren verhuurde portefeuilles van winkelcentra of supermarkten. Beleggers kunnen ook via beursgenoteerde vastgoedfondsen de Duitse retailvastgoedmarkt bespelen.